Bir önceki yazımda, yurt dışında kiraladığımız sunucu üzerinde DNS sunucusu çalıştırmıştık. Şimdi yine aynı sunucuyu kullanarak, tüm Internet çıkışınızı o sunucuya yönlendirecek ve bulunduğunuz coğrafyaya / networke ait tüm filtreleri ve izlemeleri by-pass ederek özgürce internette dolaşabileceksiniz.

Bunun için linux / macosx tabanlı makinelerde herhangi bir ek uygulamaya ihtiyacınız yok kondsoldan ssh uygulamasını, windows bazlı makinelerde ise putty ile beraber gelen plink uygulamasını çalıştıracağız.

MacOsX / Linux

Bu işletim sistemleri için terminalden aşağıdaki komutu vermemiz yeterlidir:

ssh -ND 9999 [email protected]

Bu komut ile yurt dışındaki sunucunuz ile kendi bilgisayarınız arasında güvenli / şifrelenmiş bir tünel oluşturursunuz.

Şifreyi girdikten sonra herhangi bir geri bildirim beklemeyin (-N anahtarı anlamına geliyor),  eğer şifrenizi yanlış girdiyseniz zaten hata mesajını alacaksınız zaten.

Sıradaki adımımız ise, web gezinme taleplerimizin bu oluşturduğumuz tünele yönlendirilmesi. Bunun için sisteminizde proxy ayarlarını yapmanız gerekiyor. Mac için,  System Preferences > Network ayarlarına girdiğinizde öncelikle Gelişmiş ayarlar kısmından,

Proxies kısmına geçmeli ve aşağıda işaretlediğim şekilde ayarlarınızı yapmalısınız.

Bu ayarların ardından, bilgisayarınız tüm yaptığınız web gezinme taleplerinizi, yurt dışındaki sunucunuza güvenli bir şekilde iletilecek, sunucunuzdan gelen cevaplar yine kimse tarafından izlenmeden sizin bilgisayarınıza dolayıs ile web tarayıcınıza aktarılacaktır.

Normal gezintinize dönmek için, proxy ayarlarınızı eski haline getirmeniz ve konsolda çalıştırdığınız ssh komutunu sonlandırmanız yeterlidir.

Windows

Öncelikle plink programını indirin, ardından plink’in indiği klasörde bir terminal açın ve şu komutu verin :

plink -D 9999 -N [email protected]

Ardından Windows’un proxy ayarlarını yapmanız gerekiyor. Bunun için Denetim Masası > Internet Seçeneklerini açarak aşağıdaki görsellerdeki adımları izleyin :